Dali · Kore · Floorstander
Kore
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Dali's flagship floorstander, the Kore is a five-driver, four-way reference design built around the EVO-K Hybrid Tweeter — a 35 mm soft dome paired with a 55 mm planar ribbon — flanked by an SMC-loaded midrange and twin 11½″ Balanced Drive woofers. Cabinet, crossover and drivers were developed from the ground up over six years to set a new benchmark for the brand.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1675 mm |
| Width | 514 mm |
| Depth | 593 mm |
| Weight | 148 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 55 mm super-tweeter (planar ribbon), 1× 35 mm tweeter (soft dome), 1× 178 mm midrange (paper + wood-fibre cone, Balanced Drive SMC), 2× 292 mm woofer (Balanced Drive SMC Gen-2 with dual voice-coil) |
| Frequency response | 26–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 50–1500 W |
| Recommended amp | 50–1500 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


