Dali · Rubikore · Bookshelf
Rubikore 2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
The standmount of the Rubikore range — a 2-way bookshelf pairing a 29 mm low-loss soft-dome tweeter with a 6½″ Clarity Cone bass/midrange driver running an SMC motor. Bi-wire/bi-amp terminals, bass-reflex tuned to 44 Hz and a 40–150 W amp window for nearfield or smaller listening rooms.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 350 mm |
| Width | 195 mm |
| Depth | 335 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 44 Hz |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (low-loss soft dome), 1× 165 mm mid-bass (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC motor) |
| Frequency response | 50–26000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 40–150 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


