Dali · Rubikore · Floorstander
Rubikore 8
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
The pinnacle of the Rubikore range — a 2½+½-way floorstander with Dali's Hybrid Tweeter module (29 mm soft dome plus 17 × 45 mm planar ribbon) feeding three 6½″ Clarity Cone drivers with SMC motors. Bi-wire/bi-amp terminals, bass-reflex tuned to 33 Hz, 112 dB max SPL and a 40–250 W amp window for full-range duty in medium-to-large rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1100 mm |
| Width | 302 mm |
| Depth | 444 mm |
| Weight | 30 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 33 Hz |
| Drivers | 1× 45 mm super-tweeter (planar magnetostatic), 1× 29 mm tweeter (low-loss soft dome), 1× 165 mm mid-bass (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC motor), 2× 165 mm woofer (Clarity Cone paper and wood-fibre, SMC motor) |
| Frequency response | 38–34000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 90.5 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 40–250 W |
| Manufacturer | dali-speakers.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


