Dynaudio · Contour · Floorstander
Contour 60i
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Top of the Contour i line — a 3-way floorstander with a dedicated 15 cm MSP midrange between the 28 mm Esotar 2i tweeter and twin 23 cm MSP woofers. 2nd-order crossover at 220/4500 Hz reaches 28 Hz with effortless dynamics in larger rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1359 mm |
| Width | 343 mm |
| Depth | 454 mm |
| Weight | 50 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Esotar 2i soft dome with Hexis), 1× 150 mm midrange (MSP cone), 2× 230 mm woofer (MSP cone) |
| Frequency response | 28–23000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 390 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


