Dynaudio · Emit · Bookshelf
Emit 20
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A larger 2-way Emit stand-mount built around the 28 mm Cerotar tweeter and a 18 cm MSP mid-bass driver. The bigger cone reaches lower (53 Hz) than the Emit 10 while keeping the same easy load on real-world amplifiers.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 370 mm |
| Width | 205 mm |
| Depth | 325 mm |
| Weight | 10.3 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Cerotar soft dome with Hexis), 1× 180 mm mid-bass (MSP cone) |
| Frequency response | 53–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 160 W |
| Manufacturer | dynaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


