Focal · Aria · Floorstander
Aria Evo X N°4Evo X
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship of the Aria Evo X line — three-way floorstander combining the 25 mm TAM Al/Mg tweeter and 165 mm flax midrange with twin 210 mm (8") flax bass drivers in a front-ported MDF cabinet on an aluminium-alloy base.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1150 mm |
| Width | 369 mm |
| Depth | 371 mm |
| Weight | 35 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (TAM aluminium-magnesium inverted dome), 1× 165 mm midrange (flax cone), 2× 210 mm woofer (flax cone) |
| Frequency response | 37–30000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 92.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 2.5 Ω) |
| Recommended amp | 40–350 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |

