Focal · Utopia · Bookshelf
Diablo Utopia Colour EvoColour Evo
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Two-way standmount entry-point to the Utopia line — Power-Flower W-cone mid-bass paired with the IAL2 27 mm beryllium tweeter in a compact front-ported cabinet. The Colour Evo trim adds automotive-grade lacquer finishes alongside the classic wood veneers.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 431 mm |
| Width | 229 mm |
| Depth | 427 mm |
| Weight | 39 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 27 mm tweeter (pure beryllium inverted dome), 1× 165 mm mid-bass (W sandwich cone) |
| Frequency response | 44–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | focal.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |

