JBL · Project K2 · Floorstander
S9900
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Three-way studio reference in JBL's Project K2 lineage — a 380 mm pulp-cone woofer (1500AL-1) with high-magnesium structure, a 100 mm magnesium HF compression driver (476Mg) loaded into a Sonoglass horn integrated with the curved baffle, and a 25 mm beryllium UHF compression driver (045Be-1) extending out to 50 kHz. Crossovers at 900 Hz and 15 kHz; heavily-braced curved cabinet with separate boards per frequency section.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1200 mm |
| Width | 541 mm |
| Depth | 350 mm |
| Weight | 82.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 380 mm woofer (Pulp cone), 1× 100 mm tweeter (Magnesium compression driver), 1× 25 mm super-tweeter (Beryllium compression driver) |
| Frequency response | 48–50000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 93 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Recommended amp | 500 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


