JBL · Summit · Floorstander
Summit Pumori
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Mid-size three-way floorstander in JBL's Summit reference line — D2515K dual 38 mm Teonex compression driver in the Summit HDI horn, joined by a 200 mm HC4 mid-bass with underhung neodymium motor and a 250 mm HC4 woofer. Crossovers at 285 Hz and 1.25 kHz; multi-braced curved-wall cabinet with rear-flared bass port and OCC silver-plated internal wiring.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1056 mm |
| Width | 382 mm |
| Depth | 373 mm |
| Weight | 63.9 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 38 mm tweeter (Annular Ring Teonex compression driver), 1× 200 mm mid-bass (Hybrid Carbon Cellulose Composite cone (HC4)), 1× 250 mm woofer (Hybrid Carbon Cellulose Composite cone (HC4)) |
| Frequency response | 30–25000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Recommended amp | 25–250 W |
| Manufacturer | jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


