KEF · Q · Bookshelf
Q Concerto MetaMeta
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Modern revival of KEF's 1969 Concerto and the first three-way bookshelf of the Q Meta line. Combines the 12th-gen Uni-Q array (19 mm MAT tweeter + 100 mm aluminium midrange) with a dedicated 165 mm hybrid-aluminium woofer in a rear-ported cabinet.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 415 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 315 mm |
| Weight | 9.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 19 mm tweeter (MAT aluminium dome), 1× 100 mm midrange (aluminium cone), 1× 165 mm woofer (hybrid aluminium cone) |
| Frequency response | 48–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Recommended amp | 15–180 W |
| Manufacturer | international.kef.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


