KEF · Q · Bookshelf
Q3 MetaMeta
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Two-way mid-size bookshelf in the Q Meta line — 25 mm MAT-treated tweeter coaxial with a 165 mm aluminium mid-bass in a rear-ported cabinet. The largest two-way of the Q Meta family before stepping up to the three-way Q Concerto Meta.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 357 mm |
| Width | 210 mm |
| Depth | 305 mm |
| Weight | 8.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (MAT aluminium dome), 1× 165 mm mid-bass (aluminium cone) |
| Frequency response | 49–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Recommended amp | 15–150 W |
| Manufacturer | international.kef.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


