KEF · Reference · Floorstander
Reference 3 MetaMeta
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Three-way floorstander of KEF's Reference Meta line — 12th-gen Uni-Q array (25 mm MAT tweeter + 125 mm aluminium midrange) paired with twin 165 mm all-aluminium woofers in a switchable-port cabinet. Hand-built and pair-matched within 0.5 dB to the laboratory standard in Maidstone, UK.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1207 mm |
| Width | 322 mm |
| Depth | 467 mm |
| Weight | 51.3 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (MAT aluminium dome), 1× 125 mm midrange (aluminium cone), 2× 165 mm woofer (aluminium cone) |
| Frequency response | 43–35000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.2 Ω) |
| Recommended amp | 50–300 W |
| Manufacturer | international.kef.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


