Klipsch · Heritage · Floorstander
Klipschorn AK6AK6
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Continuously produced since 1946, the Klipschorn is Klipsch's iconic fully horn-loaded three-way floorstander designed to be corner-loaded — the room corners become part of the bass horn. The AK6 adds a fully enclosed cabinet (Birch plywood + MDF) at 105 dB sensitivity and 121 dB peak SPL.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1346 mm |
| Width | 794 mm |
| Depth | 718 mm |
| Weight | 100 kg |
| Enclosure | — |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-771-T polyimide compression diaphragm), 1× 51 mm midrange (K-55-X phenolic compression diaphragm), 1× 381 mm woofer (K-33-E fiber-composite cone) |
| Frequency response | 33–20000 Hz (±4 dB) |
| Sensitivity | 105 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 100 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


