Klipsch · Heritage · Floorstander
La Scala AL5AL5
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Unveiled in 1963, the La Scala is Klipsch's classic Klipschorn-style three-way fully horn-loaded floorstander in a self-contained cabinet. The AL5 generation uses a K-771 polyimide tweeter on a Tractrix horn, K-55-X phenolic midrange and a K-33-E 15-inch folded-horn woofer — 105 dB sensitivity at just 100 W of input.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1016 mm |
| Width | 639 mm |
| Depth | 643 mm |
| Weight | 91 kg |
| Enclosure | — |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-771 polyimide compression diaphragm), 1× 51 mm midrange (K-55-X phenolic compression diaphragm), 1× 381 mm woofer (K-33-E fiber-composite cone) |
| Frequency response | 51–20000 Hz (±4 dB) |
| Sensitivity | 105 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 100 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


