Klipsch · Ojas · Bookshelf
kO-R1
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Limited-edition collaboration between Klipsch and OJAS — a multicelled two-way loudspeaker hand-built in Hope, Arkansas. 13-ply Baltic-birch cabinet houses a K-28-E 12-inch cellulose-fibre woofer and a K-706 titanium-diaphragm horn driver, with a 970 Hz crossover and 97.5 dB sensitivity. Pairs with the optional Klipsch KS-12 stand.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 714 mm |
| Width | 420 mm |
| Depth | 330 mm |
| Weight | 23.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (K-706 titanium compression diaphragm), 1× 305 mm woofer (K-28-E paper cone) |
| Frequency response | 51–20000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 97.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.45 Ω) |
| Power handling | 250 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


