Klipsch · Reference Premiere · Floorstander
RP-5000F IIII
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Slim two-way floorstander of the Reference Premiere II line — Klipsch's 1" titanium LTS tweeter in a vented Hybrid Cross-Section Tractrix horn paired with twin 5.25" Cerametallic woofers with Faraday rings, in an internally-braced MDF cabinet vented through dual rear Tractrix ports. 95 dB sensitivity, 400 W peak.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 917 mm |
| Width | 211 mm |
| Depth | 375 mm |
| Weight | 17.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (titanium LTS dome), 2× 133 mm woofer (Cerametallic cone) |
| Frequency response | 40–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 95 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 100 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


