Klipsch · Reference Premiere · Bookshelf
RP-600M IIII
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Mid-sized two-way standmount of the Reference Premiere II line — 1" titanium LTS tweeter in a Hybrid Cross-Section Tractrix horn paired with a 6.5" Cerametallic woofer with Faraday ring. Bi-wirable dual binding posts, internally-braced MDF cabinet, 94.5 dB sensitivity and 400 W peak.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 400 mm |
| Width | 200 mm |
| Depth | 330 mm |
| Weight | 8.67 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (titanium LTS dome), 1× 165 mm mid-bass (Cerametallic cone) |
| Frequency response | 44–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 94.5 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 100 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


