Klipsch · Reference Premiere · Floorstander
RP-8000F IIII
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship of the Reference Premiere II floorstander line — 1" titanium LTS tweeter in a Hybrid Cross-Section Tractrix horn paired with twin 8" Cerametallic woofers with Faraday rings, in an internally-braced MDF cabinet with dual rear Tractrix ports. 98 dB sensitivity and 600 W peak.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1095 mm |
| Width | 281 mm |
| Depth | 463 mm |
| Weight | 27.8 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (titanium LTS dome), 2× 203 mm woofer (Cerametallic cone) |
| Frequency response | 35–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 98 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 150 W |
| Manufacturer | klipsch.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


