Monitor Audio · Gold · Bookshelf
Gold 1006G
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A high-end stand-mount in the Gold 6G family. The MPD III ribbon tweeter and 6½″ RDT III mid-bass cone share a curved, heavily-braced cabinet for a refined, low-coloration delivery — a clear step up from Silver in resolution and treble air.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 447.7 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 357.3 mm |
| Weight | 14 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 38 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III planar ribbon), 1× 76 mm midrange (HDT C-CAM), 1× 203 mm woofer (HDT C-CAM) |
| Frequency response | 32–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86.5 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.9 Ω) |
| Power handling | 250 W |
| Recommended amp | 130–500 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


