Monitor Audio · Gold · Floorstander
Gold 3006G
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A three-way Gold 6G floorstander. The MPD III folded-ribbon tweeter teams up with a dedicated RDT III midrange and twin 8″ RDT III woofers in a sculpted, heavily-braced cabinet — a serious full-range package shy of the brand's Platinum flagship.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1098 mm |
| Width | 339 mm |
| Depth | 463 mm |
| Weight | 21.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 35 Hz |
| Drivers | 1× tweeter (MPD III planar ribbon), 1× 76 mm midrange (HDT C-CAM), 2× 152 mm woofer (HDT C-CAM) |
| Frequency response | 28–60000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.9 Ω) |
| Power handling | 250 W |
| Recommended amp | 130–500 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


