Monitor Audio · Silver · Floorstander
Silver 5007G
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Top of the Silver 7G line — a 3-way floorstander with the 25 mm C-CAM Gold Dome tweeter, a dedicated 3″ RST II midrange, and twin 8″ RST II woofers. Dual HiVe II ports tuned to 36 Hz; 90.5 dB sensitivity makes it an easy match for most amplifiers.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1095 mm |
| Width | 319 mm |
| Depth | 389 mm |
| Weight | 22.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 36 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome with UD Waveguide II), 1× 76 mm midrange (C-CAM RST II), 2× 203 mm woofer (C-CAM RST II) |
| Frequency response | 27–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 90.5 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4.1 Ω) |
| Power handling | 250 W |
| Recommended amp | 80–250 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


