This speaker ships with a side photo, so you can compare its true depth in the Profile view of the comparator.

🇨🇦Paradigm · Founder · Floorstander
Founder 100F
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Three-way Founder floorstander — AL-MAC ceramic tweeter, AL-MAG midrange and three 177 mm CARBON-X Unibody woofers with Gen3 ART surround in a faceted ported cabinet with Cascade-Fusion bracing and shock-mount isolation. Crossovers at 500 Hz / 2.1 kHz.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1065 mm |
| Width | 329 mm |
| Depth | 409 mm |
| Weight | 32.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (AL-MAC ceramic dome), 1× 152 mm midrange (AL-MAG cone), 3× 177 mm woofer (CARBON-X cone) |
| Frequency response | 42–23000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 15–350 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |