This speaker ships with a side photo, so you can compare its true depth in the Profile view of the comparator.

🇨🇦Paradigm · Persona · Bookshelf
Persona B
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact 2-way Persona standmount — 25 mm and 178 mm Truextent pure-beryllium drivers in a faceted ported cabinet hand-finished in Canada. The smallest member of the Persona line, sharing the same Beryllium tweeter and midrange used in the 9H flagship; 2 kHz crossover.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 435 mm |
| Width | 231 mm |
| Depth | 330 mm |
| Weight | 14 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Truextent beryllium dome), 1× 178 mm mid-bass (Truextent beryllium cone) |
| Frequency response | 60–45000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 15–250 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |