Paradigm · Premier · Bookshelf
Premier 100B
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact two-way bookshelf at the bottom of Paradigm's Premier line — 25 mm X-PAL dome tweeter with ferro-fluid cooling and PPA lens, paired with a 140 mm carbon-infused polypropylene cone with Active Ridge Technology surround. Crosses at 2 kHz; 50 Hz low-frequency extension (DIN anechoic) and 87 dB sensitivity make it a benign load for amplifiers in the 15–130 W window.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 283 mm |
| Width | 170 mm |
| Depth | 239 mm |
| Weight | 5.85 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (X-PAL dome), 1× 140 mm mid-bass (Carbon-infused polypropylene cone) |
| Frequency response | 50–25000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 70 W |
| Recommended amp | 15–130 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


