Polk · Signature Elite · Floorstander
Signature Elite ES50
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact two-way tower in Polk's Signature Elite line — 25 mm Terylene dome tweeter crossed at 2.3 kHz to two 133 mm Dynamic Balance mica-reinforced polypropylene cones. The down-firing Power Port through the plinth reaches 38 Hz; Hi-Res Audio certified and rated for a 40–200 W amplifier window.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 950 mm |
| Width | 261 mm |
| Depth | 277 mm |
| Weight | 14.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Terylene Dome), 2× 133 mm mid-bass (Dynamic Balance mica-reinforced polypropylene cone) |
| Frequency response | 38–40000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 40–200 W |
| Manufacturer | polkaudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


