Sonus Faber · Homage · Floorstander
Amati G5G5
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Fifth-generation Amati — Homage three-and-a-half-way floorstander pairing the high-power neodymium tweeter and a 150 mm paper midrange (sealed Intono) with twin 220 mm dual-drive paper woofers in the 'Stealth Ultraflex' vented system. Distinct from the limited 4.5-way 'Amati Supreme' that shares the same cabinet dimensions.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1176 mm |
| Width | 408 mm |
| Depth | 512 mm |
| Weight | 61 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (high-power neodymium soft dome), 1× 150 mm midrange (paper cone), 2× 220 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 28–35000 Hz |
| Sensitivity | 91 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–450 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


