Sonus Faber · Homage · Bookshelf
Guarneri G5G5
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Fifth-generation Guarneri — flagship two-way standmount of the Homage Collection, named after the Cremonese luthiers. Extended-range soft-dome tweeter and a new low-resonance 150 mm midwoofer in a violin-curve cabinet of high-gloss lacquered wood, leather, aluminium and carbon-fibre stand. 'Stealth Ultraflex' vented loading.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 377 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 375 mm |
| Weight | 16 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (Extended Range soft dome), 1× 150 mm mid-bass (paper cone) |
| Frequency response | 40–35000 Hz |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 30–125 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


