Sonus Faber · Reference · Floorstander
Lilium
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Reference Collection 3.5-way floorstander — H28 DAD tweeter, M18 paper midrange and three W18 woofers complemented by a dedicated 260 mm SW26 sub-bass driver, all in a double-curvature lute-shaped cabinet. 100–800 W of amplification headroom and 20 Hz – 35 kHz range.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1600 mm |
| Width | 511 mm |
| Depth | 705 mm |
| Weight | 103 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 XTR soft dome with DAD), 1× 180 mm midrange (M18 paper cone), 3× 180 mm woofer (W18 paper cone), 1× 260 mm woofer (SW26 paper cone) |
| Frequency response | 20–35000 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 100–800 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


