Sonus Faber · Lumina · Floorstander
Lumina III
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Slim three-way floorstander of the Lumina line — 29 mm DAD soft-dome tweeter and three 150 mm paper drivers (one midrange + two woofers) in a squared cabinet with leather accents, front-vented and decoupled by iron spikes. Para-cross crossover topology for balanced amplitude and phase response.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 989 mm |
| Width | 230 mm |
| Depth | 277 mm |
| Weight | 15.9 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 29 mm tweeter (DAD soft dome), 1× 150 mm midrange (paper cone), 2× 150 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 40–24000 Hz |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–250 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


