Sonus Faber · Olympica Nova · Bookshelf
Olympica Nova I
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Two-way standmount of the Olympica Nova line — H28 XTR3 silk-dome tweeter and a 150 mm MW15 paper midwoofer with CCAW voice coil, in a lute-shaped cabinet using the proprietary 'Stealth Ultraflex' para-aperiodic vented system. 2.5 kHz crossover; optional matching stand brings the speaker to 1078 mm total.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 355 mm |
| Width | 194 mm |
| Depth | 395 mm |
| Weight | 10.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 XTR3 soft dome), 1× 150 mm mid-bass (MW15 paper cone) |
| Frequency response | 45–35000 Hz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 35–250 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


