Sonus Faber · Olympica Nova · Floorstander
Olympica Nova II
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact three-way floorstander of the Olympica Nova line — H28 XTR3 silk-dome tweeter with DAD, 150 mm MW15 paper midrange and a 180 mm W18 paper woofer in a lute-shaped cabinet with the 'Stealth Ultraflex' para-aperiodic vented system.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1037 mm |
| Width | 332 mm |
| Depth | 423 mm |
| Weight | 30.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 XTR3 soft dome with DAD), 1× 150 mm midrange (MW15 paper cone), 1× 180 mm woofer (W18 paper cone) |
| Frequency response | 40–35000 Hz |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–250 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


