Sonus Faber · Olympica Nova · Floorstander
Olympica Nova III
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Three-way floorstander of the Olympica Nova line — H28 XTR3 silk-dome tweeter with DAD, 150 mm MW15 paper midrange and twin 180 mm W18 paper woofers in a lute-shaped cabinet with the 'Stealth Ultraflex' para-aperiodic vented system.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1104 mm |
| Width | 363 mm |
| Depth | 459 mm |
| Weight | 35 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 XTR3 soft dome with DAD), 1× 150 mm midrange (MW15 paper cone), 2× 180 mm woofer (W18 paper cone) |
| Frequency response | 35–35000 Hz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–300 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


