Sonus Faber · Sonetto · Bookshelf
Sonetto I G2G2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact two-way standmount — the smallest of the Sonetto G2 line. DAD Arrow Point tweeter paired with a 127 mm paper midwoofer (aluminium demodulation ring) in a front-vented lute-shaped cabinet (wood + leather + concrete).
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 377 mm |
| Width | 203 mm |
| Depth | 304 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (DAD Arrow Point soft dome), 1× 127 mm mid-bass (paper cone) |
| Frequency response | 52–40000 Hz |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 30–150 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


