Sonus Faber · Sonetto · Bookshelf
Sonetto II G2G2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Two-way standmount of the Sonetto G2 line — DAD Arrow Point tweeter paired with a 165 mm paper-cone midwoofer in a front-vented lute-shaped cabinet (wood + leather + concrete). 3.1 kHz crossover.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 414 mm |
| Width | 221 mm |
| Depth | 355 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (DAD Arrow Point soft dome), 1× 165 mm mid-bass (paper cone) |
| Frequency response | 42–40000 Hz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 30–200 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


