Sonus Faber · Sonetto · Floorstander
Sonetto V G2G2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Three-way floorstander of the Sonetto G2 line — DAD Arrow Point tweeter, Camelia midrange in a sealed cork chamber and twin 165 mm paper-cone woofers in a down-firing vented box. Lute-shaped cabinet sized for medium-to-large rooms.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1088 mm |
| Width | 309 mm |
| Depth | 415 mm |
| Weight | 33.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (DAD Arrow Point soft dome), 1× 165 mm midrange (Camelia paper cone), 2× 165 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 35–40000 Hz |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–320 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


