Sonus Faber · Sonetto · Floorstander
Sonetto VIII G2G2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship of the Sonetto G2 line — three-way floorstander with the 28 mm DAD Arrow Point tweeter, a 165 mm Camelia midrange in its sealed cork sub-enclosure and twin 203 mm paper-cone woofers in a down-firing vented box. Lute-shaped cabinet in the Sonus Faber tradition.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1190 mm |
| Width | 334 mm |
| Depth | 480 mm |
| Weight | 45 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (DAD Arrow Point soft dome), 1× 165 mm midrange (Camelia paper cone), 2× 203 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 33–40000 Hz |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 50–400 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


