Sonus Faber · Homage · Floorstander
Stradivari G2G2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Second-generation Stradivari — the wide-baffle Homage flagship in a 707 mm-wide elliptical cabinet, pairing the H28 DAD tweeter and a 150 mm paper midrange (sealed Intono) with twin 260 mm dual-drive paper woofers in the 'Stealth Ultraflex' vented system. 92 dB sensitivity and 25 Hz – 35 kHz reach.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1374 mm |
| Width | 707 mm |
| Depth | 428 mm |
| Weight | 81.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 28 mm tweeter (H28 XTR soft dome with DAD), 1× 150 mm midrange (paper cone), 2× 260 mm woofer (paper cone) |
| Frequency response | 25–35000 Hz |
| Sensitivity | 92 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Recommended amp | 100–600 W |
| Manufacturer | sonusfaber.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


