Wharfedale · Aura · Floorstander
Aura 3
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
A slim three-way floorstander built around dual 5″ glass-fibre woofers, a 4″ midrange and the AMT tweeter shared with the rest of the Aura range. The cabinet's narrow front baffle and downward Slot Loaded Profiled Port keep imaging precise while reaching down to 39 Hz, suiting medium rooms where space is at a premium.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1037 mm |
| Width | 338 mm |
| Depth | 352 mm |
| Weight | 23 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 90 mm tweeter (AMT), 1× 100 mm midrange (woven black glass-fibre matrix cone), 2× 130 mm woofer (woven black glass-fibre matrix cone) |
| Frequency response | 39–22000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 3.1 Ω) |
| Recommended amp | 25–150 W |
| Manufacturer | wharfedale.co.uk ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


