Canton · Reference · Floorstander
Reference 3
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Mid-tier 3-way Reference (2023) tower — 25 mm aluminium-oxide ceramic tweeter, 174 mm BCT midrange and twin 192 mm BCT woofers in a down-firing bass-reflex cabinet. Crossover points: 180 Hz / 3 kHz; 500 W music load capacity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1090 mm |
| Width | 295 mm |
| Depth | 490 mm |
| Weight | 42 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium-oxide ceramic dome), 1× 174 mm midrange (Black Ceramic Tungsten cone), 2× 192 mm woofer (Black Ceramic Tungsten cone) |
| Frequency response | 20–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 88 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 300 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


