Canton · Reference · Floorstander
Reference 7
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Entry-level 3-way Reference (2023) tower — 25 mm aluminium-oxide ceramic tweeter, 154 mm BCT midrange and twin 154 mm BCT woofers in a down-firing bass-reflex cabinet. Crossover points: 190 Hz / 3.2 kHz; 320 W music load capacity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 990 mm |
| Width | 257 mm |
| Depth | 430 mm |
| Weight | 33 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium-oxide ceramic dome), 1× 154 mm midrange (Black Ceramic Tungsten cone), 2× 154 mm woofer (Black Ceramic Tungsten cone) |
| Frequency response | 23–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 160 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


