Canton · Reference · Bookshelf
Reference 9
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact 2-way Reference (2023) standmount — 25 mm aluminium-oxide ceramic tweeter paired with a 174 mm BCT mid-bass in a down-firing bass-reflex cabinet with stand. WBT-Nextgen connectors with adjustable treble control; 220 W music load capacity.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 460 mm |
| Width | 244 mm |
| Depth | 390 mm |
| Weight | 18 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (aluminium-oxide ceramic dome), 1× 174 mm mid-bass (Black Ceramic Tungsten cone) |
| Frequency response | 25–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 125 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


