Canton · Reference Alpha · Floorstander
Reference Alpha 1
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship of the Reference Alpha line — a 3-way down-firing bass-reflex tower with a 25 mm DLC diamond-coated tweeter, a 174 mm Black Ceramic Tungsten midrange and four 219 mm double-cone BCT woofers in an acoustically optimised curved cabinet with Mundorf crossovers. Crossover points: 160 Hz / 3.1 kHz; 950 W music load capacity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1640 mm |
| Width | 422 mm |
| Depth | 720 mm |
| Weight | 145 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (DLC diamond-coated dome), 1× 174 mm midrange (Black Ceramic Tungsten cone), 4× 219 mm woofer (Black Ceramic Tungsten cone) |
| Frequency response | 18–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 500 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


