Canton · Reference Alpha · Floorstander
Reference Alpha 2
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact sibling of the Reference Alpha 1 — same 3-way down-firing bass-reflex topology with DLC diamond tweeter, 174 mm BCT midrange and four 192 mm BCT double-cone woofers in a curved cabinet. Crossover points: 160 Hz / 3.1 kHz; 950 W music load capacity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1420 mm |
| Width | 378 mm |
| Depth | 660 mm |
| Weight | 91 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (DLC diamond-coated dome), 1× 174 mm midrange (Black Ceramic Tungsten cone), 4× 192 mm woofer (Black Ceramic Tungsten cone) |
| Frequency response | 18–40000 Hz (±3 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 500 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


