Canton · Townus · Bookshelf
Townus 30
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact 2-way bookshelf of the Townus line — 25 mm ceramic tweeter and a 174 mm titanium-cone mid-bass in a rear-ported cabinet with 3 kHz crossover. Entry to Canton's modern Townus family.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 360 mm |
| Width | 212 mm |
| Depth | 280 mm |
| Weight | 7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (ceramic dome), 1× 174 mm mid-bass (titanium cone) |
| Frequency response | 38–40000 Hz (±3 dB) |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 90 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


