Canton · Vento · Floorstander
Vento 101
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Flagship 3-way Vento floorstander — 25 mm Black-Ceramic tweeter, 174 mm ATB midrange and twin 220 mm ATB woofers in a down-firing bass-reflex cabinet. Bi-wire/bi-amp terminals; crossover points 170 Hz / 3.2 kHz and 500 W music load capacity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1155 mm |
| Width | 329 mm |
| Depth | 420 mm |
| Weight | 39 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Black Ceramic dome), 1× 174 mm midrange (ATB cone), 2× 220 mm woofer (ATB cone) |
| Frequency response | 20–40000 Hz (±3 dB) |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 280 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


