Canton · Vento · Bookshelf
Vento 31
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Larger 2-way Vento bookshelf — 25 mm Black-Ceramic tweeter and a 174 mm ATB composite mid-bass in a rear-ported cabinet with 3 kHz crossover. 150 W music load capacity.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 400 mm |
| Width | 206 mm |
| Depth | 350 mm |
| Weight | 10 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (Black Ceramic dome), 1× 174 mm mid-bass (ATB cone) |
| Frequency response | 27–40000 Hz (±3 dB) |
| Impedance | 4 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 80 W |
| Manufacturer | canton.de ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


