ELAC · Debut Reference · Bookshelf
Debut Reference DBR62
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Step-up two-way bookshelf in ELAC's Debut Reference line — a 25 mm soft-dome tweeter and an oversized 165 mm aramid-fibre woofer in a larger front-ported cabinet with dual flared ports. Reaches 44 Hz at -6 dB, 86 dB sensitivity on 6 Ω, max 120 W.
Units
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 359 mm |
| Width | 215 mm |
| Depth | 275 mm |
| Weight | 8.2 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (soft dome), 1× 165 mm mid-bass (aramid-fibre cone) |
| Frequency response | 44–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 120 W |
| MAP (USD) | $799 / pair |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


