ELAC · Carina · Floorstander
Carina FS247.4
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Carina floorstander in a 2.5-way configuration — a JET 5 pleated-folded ribbon tweeter atop two 133 mm aluminium AS-XR drivers in a downward-ported tower with outrigger plinth. Extends to 34 Hz at 87 dB sensitivity on a 6 Ω load (4.8 Ω min), with a 30-250 W amp window.
Units
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1070 mm |
| Width | 226 mm |
| Depth | 205 mm |
| Weight | 16.41 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× tweeter (JET 5 pleated-folded ribbon), 2× 133 mm woofer (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 34–30000 Hz |
| Sensitivity | 87 dB |
| Impedance | 6 Ω (min 4.8 Ω) |
| Power handling | 120 W |
| Recommended amp | 30–250 W |
| MAP (USD) | $2,398 / pair |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


