JBL · Studio Monitor · Bookshelf
4349
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Large two-way studio monitor with 300 mm JW300PG-8 Pure Pulp cone woofer crossed at 1.5 kHz to a D2415K 38 mm Annular Ring Teonex compression driver in a Sonoglass HDI horn. V-braced front-ported cabinet with baffle-mounted HF and UHF tone attenuators (±1 dB in 0.5 dB steps), pairs with the JS-120 matching stand for floor placement.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 737 mm |
| Width | 450 mm |
| Depth | 318 mm |
| Weight | 37.7 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 38 mm tweeter (Annular Ring Teonex compression driver), 1× 300 mm woofer (Pure Pulp cone) |
| Frequency response | 32–25000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 91 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 25–200 W |
| Manufacturer | global.jbl.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


