Monitor Audio · Bronze · Bookshelf
Bronze 507G
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
The 7G refresh of Monitor Audio's entry bookshelf. A 25 mm gold-dome C-CAM tweeter and 5″ C-CAM mid-bass driver share an updated cabinet with a rear HiVe II port, aiming to deliver the brand's detailed, lively sound at the most accessible price point in the Bronze range.
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 335 mm |
| Width | 185 mm |
| Depth | 328 mm |
| Weight | 6.4 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Port tuning | 47 Hz |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (C-CAM Gold Dome), 1× 152 mm mid-bass (C-CAM) |
| Frequency response | 41–30000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 8 Ω (min 4 Ω) |
| Power handling | 100 W |
| Recommended amp | 30–100 W |
| Manufacturer | monitoraudio.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


